Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

7th - 9th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

معدلات الوحدة

معدلات الوحدة

6th Grade

15 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  

$18 per hour

$1 in 18 hours

$90:5h

5 to 90

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What was Brian's unit rate?

3/2 word per minute

30 minutes per word

60 minutes per word

30 words per minute

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

k=5

k=45

k=60

k=90

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

4:6

4 to 6

3:2

2 to 6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you have a 3:2 ratio of cats to dogs and there are 18 cats, how many dogs are there?

8

10

12

14

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a printer prints 240 pages in 8 minutes, what is the unit rate of pages per minute?

30 pages/minute

20 pages/minute

40 pages/minute

25 pages/minute

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you have a 4:1 ratio of cats to dogs and you have 20 cats, how many dogs do you have?

4

5

25

16

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?