Create Equations With Two Variables From Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Winnie bought a family meal with 8 burgers and 4 fries. Wilson bought a family meal with 12 burgers and 3 fries. If they each paid the same amount, how much did they spend?
Team A runs 8 drills that are 4 minutes each. Team B runs 12 drills that are 3 minutes each. Which team practices longer?
The basketball team currently has 8 players and is growing by 4 players each month. The volleyball team has 12 players and is growing by 3 players each month. After how many months will they have the same number of players?
The basketball team currently has 4 players and is growing by 8 players each month. The volleyball team has 3 players and is growing by 12 players each month. After how many months will they have the same number of players?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joe's Canoes charges an initial fee of $20 plus $4 an hour. Callie's Canoes charges a flat rate of $14 an hour. Choose the equation that would find the number of hours that the total for both places would charge the same.
4x + 20 = 14x
24x = 14x
4x - 20 = 14x
20 + 4x = 14
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Peppy Pets charges a flat fee of $15 plus $3 per hour to keep a dog during the day. Happy Hounds charges a flat fee of $21 plus $1 per hour. For how many hours is the total fee charged by the companies the same?
2 hours
3 hours
4 hours
5 hours
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ms. Cronin has 400 followers on Instagram and is gaining 75 followers each day. Ms. Willis has 1,000 followers on Instagram, but is losing 25 followers a day. After how many days will Ms. Cronin and Ms. Willis have the same number of followers?instaginstinstagram
4 days
14 days
12 days
6 days
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Shelby has $155 in savings, and her boyfriend George has $230. Shelby is saving $10 each week, and George is spending $15 each week. After how many weeks will Shelby and George have the same amount?
3 days
25 days
5 days
7 days
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Kimberly takes the bus to work. The bus ride to work costs her $2.50 each time she rides it. She could buy a bus pass for a one-time fee of $15.00 and would then only pay $1.00 each time she rode the bus. Write and solve an equation to show when paying for these two options would cost the same amount.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What could this represent? 7x + 2 = 30
Buying pet turtles for $7 each plus two cans of turtle food cost $30.
Seven bags of candy plus 2 extra snickers bars equals 30 dollars.
Two yoyos plus seven frisbees is thirty cents.
Buying seven calculators plus $2 per bundle of pencils is $30.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Unit 2 - Milestone Review_P1

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Multi Step or One Step Word Problems

Quiz
•
8th Grade - University
13 questions
Multiple Representations of Linear Equations

Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Linear Function Word Problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Finding Equations from Word Problems

Quiz
•
9th Grade - University
12 questions
Equations for Real World

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Equations from Problems

Quiz
•
9th Grade - University
18 questions
Writing Equations from Word Problems 1

Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade