Graph Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
What is the unit rate, in miles per hour, for the graph?
60 miles per hour
30 miles per hour
120 miles per hour
90 miles per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
What are the characteristics of the graph of a proportional relationship, Select ALL that apply
Points form a straight line
points form a curve
Line goes through the origin (0,0)
Line goes through (7,7)
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Yvon started a new job. For every 5 hours she works, she earns $90. Which other point will be on the graph?
(1, 15)
(2, 45)
(3, 60)
(4, 72)
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the Unit Rate (k) in the graph below
12
5
6
9
Tags
CCSS.8.EE.B.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for this graph?
100
25
50
200
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for the rain fall?
2 cm per hour
1 cm per hour
1/2 cm per hour
4 cm per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Topic 2 Review - Analyze and Use Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Grade Unit Rate/Proportions

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Proportionality, constant of proportionality

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Proportional relationships Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Quiz TEK 7.4A

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
8.EE.B.5

Quiz
•
8th Grade
17 questions
proportional relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade