Which ratio is equivalent to 12:20
Ratios and Rates and Missing Tables

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
20:12
2:3
3:5
3:10
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. Keys made $90 in 5 hours. What is the unit rate?
$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles in 1 hour
55 miles in 1 hour
110 miles in 1 hour
44 miles in 1 hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A sixth-grade math teacher can grade 25 homework assignments in 20 minutes. Is he working at a faster rate or slower rate than grading 36 homework assignments in 30 minutes?
Slower rate
Faster rate
He didn't grade them
Everyone got 100
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Refer to the double number line.
If Kim makes 8 loaves of bread, how many cups of raisins did she use?
4
12
16
24
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of brownies to cookies is 3:5. If there are 75 cookies, how many brownies are there?
15
32
45
60
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit rates and conversions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Quiz

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Finding the unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade