Ratio and Rates

Ratio and Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Rates Practice

Rates Practice

6th Grade

15 Qs

Double Number Lines

Double Number Lines

6th Grade

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratio Tables & Unit Rates

Ratio Tables & Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Unit Rate/Complex Fractions

Unit Rate/Complex Fractions

7th Grade

10 Qs

Rates: 6th Grade

Rates: 6th Grade

6th Grade

14 Qs

Ratio and Rates

Ratio and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$.50 per pound

$1.25 per pound

$3 per pound

$2.50 per pound

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

$3.60

$3.55

$3.40

$3.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour

$6 per hour

$6.80 per hour

$17.40 per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?

637 cars per week

13

0.08 portraits per week

13 portraits per week

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ken can walk 40 dogs in 8 hours. Determine how many dogs he can walk in one hour.

5 hours per dog

5 dogs per hour

320 dogs per hour

not here

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?

75 words per minute

6075 words per minute

86 words per minute

75 minutes per word

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour

$12 per hour

$192 per hour

$25 per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?