Conversions Unit Rate Unit Price

Conversions Unit Rate Unit Price

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate / Unit Rate

Rate / Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Unit Rate & Proportions

Unit Rate & Proportions

7th Grade

13 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Unit rates and conversions

Unit rates and conversions

6th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

12 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Conversions Unit Rate Unit Price

Conversions Unit Rate Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Endsley made $90 in 5 hours. What is the unit rate?  

$18 in 1 hour

$1 in 18 hours

$90:5h

5 to 90

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Schaffer saw turkeys on sale. Which is the better deal?
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb. or
Sara Lee Turkey 12.52 for 3 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Sara Lee

Butterball

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Refer to the double number line.
If Kim makes 8 loaves of bread, how many cups of raisins did she use?

4

12

16

24

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Convert 4 pints to quarts.

1

2

4

8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

10 yards = _______ feet

360

30

3 1/2

120

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Convert 8 inches to cm:

20.32 cm

3.15 cm

80 cm

96 cm

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express as a Unit Rate.
Mrs. Wight received 8 emails in 4 hours

24 emails in 2 hours

48 emails in 4 hours

12 emails in 1 hour

4 hours in 48 emails

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?