
Conversions Unit Rate Unit Price
Authored by Anthony Clark
Mathematics
6th Grade
CCSS covered

AI Actions
Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...
Content View
Student View
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Endsley made $90 in 5 hours. What is the unit rate?
$18 in 1 hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Schaffer saw turkeys on sale. Which is the better deal?
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb. or
Sara Lee Turkey 12.52 for 3 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee
Butterball
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Refer to the double number line.
If Kim makes 8 loaves of bread, how many cups of raisins did she use?
4
12
16
24
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Convert 4 pints to quarts.
1
2
4
8
Tags
CCSS.4.MD.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
10 yards = _______ feet
360
30
3 1/2
120
Tags
CCSS.2.MD.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Convert 8 inches to cm:
20.32 cm
3.15 cm
80 cm
96 cm
Tags
CCSS.2.MD.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express as a Unit Rate.
Mrs. Wight received 8 emails in 4 hours
24 emails in 2 hours
48 emails in 4 hours
12 emails in 1 hour
4 hours in 48 emails
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?