Equations from Problems

Equations from Problems

9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Domain & Range

Domain & Range

9th - 11th Grade

20 Qs

Unit 6 Test Review

Unit 6 Test Review

9th Grade

20 Qs

Algebra: Concepts and Connections EOC Review 1

Algebra: Concepts and Connections EOC Review 1

9th Grade

16 Qs

1st NW DCA RETEST

1st NW DCA RETEST

9th Grade

15 Qs

Permutation, Combination, and Counting Principal

Permutation, Combination, and Counting Principal

9th - 11th Grade

20 Qs

Linear vs. Exponential

Linear vs. Exponential

7th - 9th Grade

20 Qs

JM Writing and Solving Exponential

JM Writing and Solving Exponential

9th Grade

15 Qs

Linear Functions Quiz

Linear Functions Quiz

8th - 9th Grade

23 Qs

Equations from Problems

Equations from Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Uber charges $8.00 to get into the car and $0.75 per mile. Lyft charges $6.00 to get into the car and $1.25 per mile. How many miles would your trip need to be for Uber and Lyft to cost you the same amount?

0.75 + 8x = 1.25 + 6x

6 + 0.75x = 8 + 1.25x

1.25x + 0.75x = 14

8 + 0.75x = 6 + 1.25x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The Harris County Fair costs $15.00 to get in and $2.50 per ride, while the Montgomery County Fair costs $10.00 to get in and $3.00 per ride. Which equation could be used to determine how many rides you would need to go on for both fairs to be of equal value?

15x + 2.5 = 10x + 3

15 + 2.5x = 10 + 3x

15-2.5x = 10

15 - 10 = 2.5x +3x

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At Gamestop you can buy an Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00 Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal.

150x + 24 = 180 + 20x

180 - 150 = 24x + 20x

150 + 24x = 180 + 20x

150 - 24x = 180 - 20x

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Select the situation that could be modeled by: 120 + 25x = 45x.

John bought a car radio for $120 and speakers for $25 each. Joe bought a radio for $45. They each paid the same. How much did they spend?

George charges a flat fee of $120 to mow a lawn plus $25 per hour. Greg charges $45 an hour to mow a lawn. After how many hours do they make the same amount?

Lisa pays $120 for each purse she buys plus an additional $25 each to have them personalized. Lauren pays $45 for each purse she buys. How many purses must they buy for the amount they spent to be the same?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Determine the values of x and y that satisfy the equations: 7x - 2y = 5 and 3x + 4y = 11

x = 4, y = 3

x = 2, y = 4

x = 3, y = 2

x = 5, y = 1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Determine the values of x and y that satisfy the equations: 7x - 2y = 5 and 3x + 4y = 11

x = 4, y = 3

x = 2, y = 4

x = 3, y = 2

x = 5, y = 1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the solution to the system of equations: 4x - 3y = 5 and 2x + 7y = 1

x = 2, y = -1

x = -1, y = 2

x = 5, y = 3

x = 3, y = 4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?