Better Buy Unit Rate Whole Number

Better Buy Unit Rate Whole Number

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Better Buy

Better Buy

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

11 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

16 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

13 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

7.RP.A.1 Unit Rate

7.RP.A.1 Unit Rate

7th Grade

7 Qs

Better Buy Unit Rate Whole Number

Better Buy Unit Rate Whole Number

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.

Add

Subtract

Multiply

Divide

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________

quantity

mass

unit rate

equivalent ratio

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

54 apples per dollar

54 dollars per apple

$0.65 per apple

not here

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ken can walk 40 dogs in 8 hours. Determine how many dogs he can walk in one hour.

5 hours per dog

5 dogs per hour

320 dogs per hour

not here

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Oreos

Chips Ahoy

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack

12 pack

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?