At a holiday ski resort, skis cost $16 to rent and snowboards cost $19. If 28 people rented on a certain day and the resort brought in $478, which system could be used to determine the number of skis (s) and snowboards (b) rented?
Application of Systems of Equations

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
s+b=478
19s+16b=28
s + b = 28
16s+19b=478
s+b=478
16s+19b=28
s+b=28
19s+16b=478
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tania had 35 coins in pennies and nickels. She had $1.03. Which system of equations could be used to determine the number of coins she has?
.01p + .05n = 35
p + n = 103
1p + 5n = 1.03
p + n = 35
.01p + .05n = 1.03
p + n = 35
.05p + .01n = 1.03
p + n = 35
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 50 donkeys and chickens on a farm. There are a total of 174 legs. Which system below can be used to figure out how many of each animal the farm has?
d + c = 174
4d + 2c = 50
d + c = 50
4d + 2c = 174
d + c = 50
2d + 4c = 174
d + c = 174
2d + 4c = 50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost of 5 squash and 2 zucchini is $1.32. Three squash and 1 zucchini cost $0.75. Write a system of equations.
5q + 2z = 1.32
1z = 0.75
5q + 2z = 1.32
3q + 1z = 0.75
q + z = 1.32
q + z = 0.75
5q + 2z = 0.75
3q + 1z = 1.32
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Last season two running backs on the Steelers football team rushed a combined total of 1550 yards. One rushed 4 times as many yards as the other. Which system of equations could be used to determine the number of yards each running back rushed?
x + y = 1550
y = 4x
x + y = 1550
y = x + 4
y - x = 1550
y = 4x
y = 1550 + x
y = x + 4
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Josh is thinking of two numbers. Their sum is -10 and their difference is -2. Which system of equations represents the situation?
x - y = -10
x + y = -2
x = -2
y = 5
x + y = -2
x - y = -10
x + y = -10
x - y = -2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
On Monday Joe bought 10 cups of coffee and 5 doughnuts for his office at the cost of $16.50. It turns out that the doughnuts were more popular than the coffee. On Tuesday he bought 5 cups of coffee and 10 doughnuts for a total of $14.25. Which equations could be used to determine the cost of the coffee?
10c + 5d = 14.25
5c + 10d = 16.50
10c + 5d = 16.50
5c + 10d = 14.25
c + d = 10
5c + 10d = 16.50
c + d = 5
5c + 10d = 16.50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Systems of Equations of Word Problems

Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Solving System of Equations Word Problem

Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Identifying System of Equations Word Problems

Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Systems of Equations Word

Quiz
•
8th - 10th Grade
13 questions
Writing Systems of Equations

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Writing Systems of Equations

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Solving Systems of Equations Word Problems

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
System of Equations Graphing Word Problems

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade