Decimal Operations: Multiply and Divide with Real-Life Scenarios

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells a pack of gum for $1.25. If you buy 4 packs, how much do you spend in total?
$4.50
$6.25
$5.00
$3.75
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have $10.50 and want to buy pencils that cost $0.75 each. How many pencils can you buy?
10
12
16
14
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 0.5 cups of sugar. If you want to make 3 batches of the recipe, how many cups of sugar do you need?
1.5 cups
1 cup
2 cups
0.5 cups
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 2.5 miles per gallon of gas. If you have 10 gallons, how many miles can you drive?
25 miles
15 miles
50 miles
30 miles
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You bought 3.6 pounds of apples for $2.40. What is the cost per pound?
$1.20
$0.50
$0.67
$0.80
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bottle of water costs $1.20. If you buy 5 bottles, how much do you pay?
$8.00
$5.00
$7.20
$6.00
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You read 1.75 books each month. How many books do you read in 6 months?
12 books
10.5 books
9.5 books
8 books
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Decimal Word Problems: Real-Life Applications for 5th Graders

Quiz
•
5th Grade - University
14 questions
Dimensional Analysis

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Mastering Decimal Multiplication & Multistep Problems

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Real-Life Decimal Challenges: Multiply and Divide Decimals

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Decimal Multiplication Mastery: Estimate & Calculate!

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Real-Life Decimal Challenges: Multiply and Divide!

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Decimal Division and Subtraction Challenge for Grade 5

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Mastering Decimal Division: Real-World Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade