A car travels 150 miles using 5 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon?
Fun Unit Rate Challenges for 5th Graders!

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
35 miles per gallon
25 miles per gallon
40 miles per gallon
30 miles per gallon
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a pack of 12 cookies costs $3, what is the cost per cookie?
$0.10
$0.25
$1.00
$0.50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A runner completes 10 laps in 20 minutes. What is the unit rate of laps per minute?
1 lap per minute
2 laps per minute
0.5 laps per minute
0.25 laps per minute
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 4 cups of flour to make 8 muffins, how much flour is needed per muffin?
2 cups of flour per muffin
0.5 cups of flour per muffin
0.25 cups of flour per muffin
1 cup of flour per muffin
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 3 notebooks for $6. What is the price per notebook?
$4
$1
$3
$2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a cyclist rides 60 miles in 3 hours, what is the unit rate of miles per hour?
30 miles per hour
15 miles per hour
20 miles per hour
25 miles per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gardener plants 24 flowers in 4 rows. How many flowers are planted per row?
5
6
8
7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Real-Life Unit Rates and Proportions Quiz for 6th Grade

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Unit 3- Test Review (End of Unit)

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Rates Quiz

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
6th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Ratio

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade