Fun Unit Rate Challenges for 5th Graders!
Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 150 miles using 5 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon?
35 miles per gallon
25 miles per gallon
40 miles per gallon
30 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a pack of 12 cookies costs $3, what is the cost per cookie?
$0.10
$0.25
$1.00
$0.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A runner completes 10 laps in 20 minutes. What is the unit rate of laps per minute?
1 lap per minute
2 laps per minute
0.5 laps per minute
0.25 laps per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 4 cups of flour to make 8 muffins, how much flour is needed per muffin?
2 cups of flour per muffin
0.5 cups of flour per muffin
0.25 cups of flour per muffin
1 cup of flour per muffin
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 3 notebooks for $6. What is the price per notebook?
$4
$1
$3
$2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a cyclist rides 60 miles in 3 hours, what is the unit rate of miles per hour?
30 miles per hour
15 miles per hour
20 miles per hour
25 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gardener plants 24 flowers in 4 rows. How many flowers are planted per row?
5
6
8
7
Tags
CCSS.3.OA.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Quiz 3 - Sampling & Sampling Distribution
Quiz
•
11th Grade
10 questions
Subordinating Conjunctions
Quiz
•
University
15 questions
6º English. Unit 2 (any/some/there is/there are)
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Multiplying and Dividing with Rational Number Quiz Review
Quiz
•
7th Grade
12 questions
EAPP - The Famous and Infamous Walls of the World
Quiz
•
12th Grade
15 questions
Countable or Uncountable noun?
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Listening to the news quiz
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Homework 8 T2 WE 16 MARCH 2023
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for English
21 questions
5th Grade FAST reading review
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Poetry
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Traditional Literature Quiz
Quiz
•
5th Grade
7 questions
The Science of Snow
Lesson
•
5th Grade
25 questions
CKLA Unit 3 Review 2025
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Review- Central Idea, Supporting Details, and Summarizing
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Subject and Object Pronouns
Quiz
•
4th - 5th Grade
14 questions
Drama Terms
Quiz
•
4th - 7th Grade
