Review and Practice

Review and Practice

6th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Equation Models and Word Problems

Equation Models and Word Problems

7th Grade - University

20 Qs

Systems of Equations: Elimination method and Intro to Apps

Systems of Equations: Elimination method and Intro to Apps

9th - 12th Grade

20 Qs

Expressions and Equations 8th

Expressions and Equations 8th

8th Grade

23 Qs

Integers Review

Integers Review

6th - 8th Grade

20 Qs

Solving Word Problems With Integers

Solving Word Problems With Integers

8th Grade - University

20 Qs

Distributive Property Real World Problems Solving Equations

Distributive Property Real World Problems Solving Equations

6th - 9th Grade

20 Qs

Final Review: Word Problems

Final Review: Word Problems

8th - 10th Grade

20 Qs

MCR 1 Number System

MCR 1 Number System

9th - 12th Grade

20 Qs

Review and Practice

Review and Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Regina HunterJohnson

Used 3+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
For a field trip 4 students rode in cars and the rest filled nine buses. How many students were in each bus if 472 students were on the trip?
4x=472
9x=472
4+9x=472
4+x=472

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

After paying $5.12 for a salad, Norachai has $27.10. How much money did he have before buying the salad?
n + $5.12 = $27.10
n - $5.12 = $27.10
n - $5.12 = -$27.10
$5.12 - n = $27.10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Todd caught three times as many fish this year than last year. He caught 63 fish by the end of the year. Which algebraic equation represents how many fish he caught last year? 
3f = 63
63 - 3 = f
63/3 = f
3 + f = 63

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

472 students are going on a field trip.  120 students will be returning home and the rest will be spending the night in cabins. If a cabin sleeps 8 people, how many cabins need to be rented?
4 cabins
44 cabins
59 cabins
74 cabins

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Maria has 25 dollars.  She has to buy a gallon of milk which costs $3.50.  She wants to spend the rest of her money on cereal.  If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase?
4 boxes
5 boxes
6 boxes
7 boxes

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A theater can seat 460 people at one time. If a movie in the theater fills every seat, every day for 3 weeks, how many tickets were sold?

1,380

9,660

9,200

13,800

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The 5th grade class at Greenways Intermediate School sold more chocolate bars than any other class. They ordered 576 boxes of chocolate. Each box held 24 chocolate bars. How many chocolate bars did they sell?
13,818
3,456
13,824
13,248

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?