Better Buy Unit Price

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Quizizz Content
Used 4+ times
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If 12 staplers cost $30, what is the unit price per stapler?
$1.50 per stapler
$2.00 per stapler
$2.50 per stapler
$3.00 per stapler
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If Chips Ahoy cost $2.50 for 14 oz, what is the unit price?
$0.179 per oz
$0.150 per oz
$0.200 per oz
$0.250 per oz
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If 230 liters of milk cost $736, what is the unit price per liter?
$2.50 per liter
$3.00 per liter
$3.20 per liter
$3.50 per liter
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which is the better deal: Oreos or Chips Ahoy?
Oreos are the better deal because they have a lower unit price.
Chips Ahoy is the better deal because it has a lower unit price.
Both are equally priced and thus are the same deal.
Chips Ahoy is more expensive but offers more cookies.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If 7 staplers cost $16.80, what is the unit price per stapler?
$1.80 per stapler
$2.00 per stapler
$2.40 per stapler
$3.00 per stapler
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
How do you calculate the unit price?
Multiply the total price by the total quantity.
Add the total price to the total quantity.
Divide the total price of the product by the total quantity.
Subtract the total quantity from the total price.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If Oreos cost $2.98 for 15.5 oz, what is the unit price?
$0.150 per oz
$0.192 per oz
$0.250 per oz
$0.300 per oz
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
Average Rate of Change - Word Problems

Quiz
•
9th - 11th Grade
15 questions
Ratios and Unit Price Review

Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
Rates

Quiz
•
9th Grade
16 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Rations and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Math Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Ratio Rate Better Deal

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Find Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade