Better Buy Unit Price

Better Buy Unit Price

9th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Average Rate of Change - Word Problems

Average Rate of Change - Word Problems

9th - 11th Grade

18 Qs

Unit Price and Comparison

Unit Price and Comparison

9th Grade

19 Qs

Rates

Rates

9th Grade

16 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade - University

16 Qs

Rations and Rates

Rations and Rates

6th Grade - University

14 Qs

Best Deal Unit Rate

Best Deal Unit Rate

6th Grade - University

19 Qs

Unit 8-11 Vocab Personal Finance

Unit 8-11 Vocab Personal Finance

6th Grade - Professional Development

19 Qs

Better Buy Unit Price

Better Buy Unit Price

9th Grade

20 Qs

Better Buy Unit Price

Better Buy Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

Used 4+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If 12 staplers cost $30, what is the unit price per stapler?

$1.50 per stapler

$2.00 per stapler

$2.50 per stapler

$3.00 per stapler

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If Chips Ahoy cost $2.50 for 14 oz, what is the unit price?

$0.179 per oz

$0.150 per oz

$0.200 per oz

$0.250 per oz

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If 230 liters of milk cost $736, what is the unit price per liter?

$2.50 per liter

$3.00 per liter

$3.20 per liter

$3.50 per liter

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which is the better deal: Oreos or Chips Ahoy?

Oreos are the better deal because they have a lower unit price.

Chips Ahoy is the better deal because it has a lower unit price.

Both are equally priced and thus are the same deal.

Chips Ahoy is more expensive but offers more cookies.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If 7 staplers cost $16.80, what is the unit price per stapler?

$1.80 per stapler

$2.00 per stapler

$2.40 per stapler

$3.00 per stapler

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

How do you calculate the unit price?

Multiply the total price by the total quantity.

Add the total price to the total quantity.

Divide the total price of the product by the total quantity.

Subtract the total quantity from the total price.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If Oreos cost $2.98 for 15.5 oz, what is the unit price?

$0.150 per oz

$0.192 per oz

$0.250 per oz

$0.300 per oz

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics