6th Grade Math Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Blake Lee
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ratio of 8 apples to 4 oranges?
1:2
2:1
4:1
1:4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 60 miles in 2 hours, what is the unit rate in miles per hour?
20 miles per hour
30 miles per hour
40 miles per hour
50 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. If you use 9 cups of flour, how many cups of sugar do you need?
4 cups
5 cups
6 cups
7 cups
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 pencils cost $2, what is the cost per pencil?
$0.20
$0.30
$0.40
$0.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The ratio of cats to dogs in a shelter is 3:2. If there are 12 cats, how many dogs are there?
6
8
10
14
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a runner completes 5 laps in 10 minutes, what is the unit rate in laps per minute?
0.5 laps per minute
1 lap per minute
1.5 laps per minute
2 laps per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A map uses a scale of 1 inch to 5 miles. If two cities are 3 inches apart on the map, how far apart are they in real life?
10 miles
15 miles
20 miles
25 miles
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit 3 Rates/Percentages Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
6th Grade Rates & Percentages

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Understanding Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Real-Life Unit Rates and Proportions Quiz for 6th Grade

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Proportional Reasoning: Rates and Graphs for 6th Graders

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratios and Unit Rates: A 6th Grade Challenge

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade