6th Grade Math Review

6th Grade Math Review

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

IM Grade 6 Unit 3 Quiz Review Lessons 1-8

IM Grade 6 Unit 3 Quiz Review Lessons 1-8

6th Grade

12 Qs

Unit Rates in Tables

Unit Rates in Tables

6th Grade

10 Qs

Unit 3 Rates/Percentages Review

Unit 3 Rates/Percentages Review

6th Grade

11 Qs

6th Grade Rates & Percentages

6th Grade Rates & Percentages

6th Grade

10 Qs

Ratios and Unit Rates: A 6th Grade Challenge

Ratios and Unit Rates: A 6th Grade Challenge

6th Grade - University

10 Qs

IM 6th Grade Unit 3

IM 6th Grade Unit 3

6th Grade

9 Qs

Q3 Practice Test 4 - Ratios, Unit Rates, & Equivalent Ratios

Q3 Practice Test 4 - Ratios, Unit Rates, & Equivalent Ratios

6th Grade

10 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

6th Grade Math Review

6th Grade Math Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2C, 6.RP.A.3C

+1

Standards-aligned

Created by

Blake Lee

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the ratio of 8 apples to 4 oranges?

1:2

2:1

4:1

1:4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 60 miles in 2 hours, what is the unit rate in miles per hour?

20 miles per hour

30 miles per hour

40 miles per hour

50 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. If you use 9 cups of flour, how many cups of sugar do you need?

4 cups

5 cups

6 cups

7 cups

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 pencils cost $2, what is the cost per pencil?

$0.20

$0.30

$0.40

$0.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The ratio of cats to dogs in a shelter is 3:2. If there are 12 cats, how many dogs are there?

6

8

10

14

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a runner completes 5 laps in 10 minutes, what is the unit rate in laps per minute?

0.5 laps per minute

1 lap per minute

1.5 laps per minute

2 laps per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A map uses a scale of 1 inch to 5 miles. If two cities are 3 inches apart on the map, how far apart are they in real life?

10 miles

15 miles

20 miles

25 miles

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?