Why is it useful to compare ratios, rates, and prices when shopping?

Comparing Unit Rates and Prices Effectively

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Emma Peterson
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
To determine the best deal
To compare different stores
To find the most expensive item
To avoid buying anything
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many cans of soup can you buy at Super Shopper for $5.40?
6 cans
5 cans
7 cans
4 cans
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one can of soup at Super Shopper?
$0.90
$0.75
$0.80
$0.85
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one can of soup at Walmart?
$0.75
$0.85
$0.70
$0.80
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which store offers the better deal for soup cans?
Neither
Both are the same
Walmart
Super Shopper
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How far can Jalen run in 9 seconds?
70 meters
80 meters
60 meters
50 meters
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How far can Kayla run in 12 seconds?
60 meters
80 meters
90 meters
70 meters
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Solving Multi-Step Equations with Variables on One Side

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Scatter Plots and Their Associations

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Hulk Fist vs. Thor Hammer: The Ultimate Showdown

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Tape Diagrams and Equations in 6th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Calculating Surface Area of Pyramids

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Thanksgiving Decimal Math Challenge

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Simplifying Rates and Ratios in Pre-Algebra

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Attributes of Linear Functions

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade