Comparing Unit Rates and Prices Effectively

Comparing Unit Rates and Prices Effectively

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 10th Grade

Hard

Created by

Emma Peterson

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Why is it useful to compare ratios, rates, and prices when shopping?

To determine the best deal

To compare different stores

To find the most expensive item

To avoid buying anything

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many cans of soup can you buy at Super Shopper for $5.40?

6 cans

5 cans

7 cans

4 cans

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the cost of one can of soup at Super Shopper?

$0.90

$0.75

$0.80

$0.85

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the cost of one can of soup at Walmart?

$0.75

$0.85

$0.70

$0.80

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which store offers the better deal for soup cans?

Neither

Both are the same

Walmart

Super Shopper

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How far can Jalen run in 9 seconds?

70 meters

80 meters

60 meters

50 meters

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How far can Kayla run in 12 seconds?

60 meters

80 meters

90 meters

70 meters

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?