How many students traveled in cars during the field trip?

Solving Two-Step Equations in Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Emma Peterson
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
331
6
7
54
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Aaliyah had $24 and spent some on pencils, how much did each pencil cost if she had $10 left?
$4
$3
$2
$1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the smallest of three consecutive numbers that sum up to 72?
22
24
23
25
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the smallest of three consecutive even numbers that sum up to 48?
12
14
16
18
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much did each eraser cost if you bought a magazine for $5 and four erasers for a total of $25?
$6
$5
$4
$3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many friends did Somali have if she gave two bouncy balls to each and had 8 left from 40?
14
16
17
15
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What was Amani's weekly allowance if she spent half on mini golf and earned $4 for washing the car, ending with $12?
$10
$12
$14
$16
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Solving Systems of Equations in Real-Life Scenarios

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Integers on a Number Line

Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
Exploring Strip Diagrams for Multiplication and Division

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Mastering Mixed Numbers with Visual Models

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Dividing Fractions and Whole Numbers: Word Problem Challenges

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Connecting Fractions and Division Concepts

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Thanksgiving Math Adventures with Ted the Turkey

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Interpreting Histograms in Data Analysis

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Attributes of Linear Functions

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade