Solving Two-Step Equations in Word Problems

Solving Two-Step Equations in Word Problems

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 10th Grade

Hard

Created by

Emma Peterson

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many students traveled in cars during the field trip?

331

6

7

54

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Aaliyah had $24 and spent some on pencils, how much did each pencil cost if she had $10 left?

$4

$3

$2

$1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the smallest of three consecutive numbers that sum up to 72?

22

24

23

25

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the smallest of three consecutive even numbers that sum up to 48?

12

14

16

18

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much did each eraser cost if you bought a magazine for $5 and four erasers for a total of $25?

$6

$5

$4

$3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many friends did Somali have if she gave two bouncy balls to each and had 8 left from 40?

14

16

17

15

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What was Amani's weekly allowance if she spent half on mini golf and earned $4 for washing the car, ending with $12?

$10

$12

$14

$16

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?