What is considered a fixed cost in the orange juice business?

Understanding Costs in the Orange Juice Business

Interactive Video
•
Business
•
9th - 12th Grade
•
Medium

Aiden Montgomery
Used 1+ times
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Cost of oranges
Employee salaries
Transportation costs
Packaging costs
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How does the cost of oranges change as production increases?
It remains constant
It decreases initially and then increases
It always increases
It increases initially and then decreases
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why do variable costs initially decrease with increased production?
Due to decreased demand
Due to increased transportation costs
Because of economies of scale
Because of higher fixed costs
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the average fixed cost per gallon if the fixed cost is $1,000 and 1,000 gallons are produced?
$1.50
$2.00
$1.00
$0.50
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What tool is used to calculate average costs in the video?
R
Google Sheets
Python
Excel
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How is the marginal cost calculated?
Total cost divided by total gallons
Change in total cost divided by change in gallons
Fixed cost divided by total gallons
Variable cost divided by total gallons
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the marginal cost curve represent?
The average cost of all oranges
The cost of the next set of oranges
The fixed cost per gallon
The total cost of production
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Understanding Costs and Slopes in Programming

Interactive video
•
10th - 12th Grade
11 questions
Understanding Opportunity Cost and Marginal Cost

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Average Cost and Marginal Cost Analysis

Interactive video
•
10th - 12th Grade
11 questions
Marginal and Average Product Concepts

Interactive video
•
10th - 12th Grade
11 questions
Understanding Marginal Product Revenue and Hiring Decisions

Interactive video
•
10th - 12th Grade
11 questions
Understanding Perfectly Competitive Markets

Interactive video
•
10th - 12th Grade
11 questions
Understanding the Economics of ABC Watch Factory

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Understanding Cost Curves in Microeconomics

Interactive video
•
10th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Business
25 questions
Spanish preterite verbs (irregular/changed)

Quiz
•
9th - 10th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Juneteenth: History and Significance

Interactive video
•
7th - 12th Grade
8 questions
"Keeping the City of Venice Afloat" - STAAR Bootcamp, Day 1

Quiz
•
9th - 12th Grade
26 questions
June 19th

Quiz
•
4th - 9th Grade
20 questions
Distance, Midpoint, and Slope

Quiz
•
10th Grade
20 questions
Figurative Language Review

Quiz
•
10th Grade
27 questions
STAAR English 1 Review

Quiz
•
9th Grade