Unit Rate from Graphs

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a graph?
Back
To find the unit rate from a graph, identify the values on the axes, determine the ratio of the quantities, and simplify it to find the value for one unit.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a graph shows 12 baskets costing $36, what is the unit rate?
Back
$3.00 per basket.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a graph shows 48 eggs in 4 crates, what is the unit rate?
Back
12 eggs per crate.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a graph shows 24 pounds costing $96, what is the unit rate?
Back
$4.00 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a graph shows 20 vases containing 80 flowers, what is the unit rate?
Back
4 flowers per vase.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a graph shows 10 apples with 510 calories, what is the unit rate?
Back
51 calories per apple.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Summer Flashcard 4 Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates/Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade