Unit Rate from Graphs

Unit Rate from Graphs

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

7th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a graph?

Back

To find the unit rate from a graph, identify the values on the axes, determine the ratio of the quantities, and simplify it to find the value for one unit.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a graph shows 12 baskets costing $36, what is the unit rate?

Back

$3.00 per basket.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a graph shows 48 eggs in 4 crates, what is the unit rate?

Back

12 eggs per crate.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a graph shows 24 pounds costing $96, what is the unit rate?

Back

$4.00 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a graph shows 20 vases containing 80 flowers, what is the unit rate?

Back

4 flowers per vase.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a graph shows 10 apples with 510 calories, what is the unit rate?

Back

51 calories per apple.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?