Math 7 - PRACTICE FLASHCARD - UNIT RATES and COMPARING

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

16 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you buy 5 pounds of concrete for $40, the unit rate is $8 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total cost and quantity?
Back
To find the unit rate, divide the total cost by the quantity. For example, if 6 movie tickets cost $30, divide $30 by 6 to find the cost per ticket.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 6 movie tickets costing $30?
Back
$5 per ticket.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 t-shirts cost $48, what is the cost per t-shirt?
Back
$16 per t-shirt.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which deal is better when comparing prices?
Back
Calculate the unit price for each option and compare them. The option with the lower unit price is the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Sara Lee Turkey at $6.58 per lb?
Back
$6.58 per lb.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Butterball Turkey costs $11.16 for 2 lbs, what is the unit price?
Back
$5.58 per lb.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates (Absent/Late)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade