G6 Rate and Unit Rate Practice for the Assessment

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, often expressed as a quantity per unit of time, such as miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 150 miles in 3 hours, the unit rate is 150 ÷ 3 = 50 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 540 miles in 9 hours, how far will it travel in 4 hours?
Back
240 miles.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the best value when comparing rates?
Back
The best value is the option that gives the lowest cost per item or the highest quantity for a given price.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost per pound of an item?
Back
To find the cost per pound, divide the total cost by the total weight. For example, $7.50 for 5 pounds of oranges means $7.50 ÷ 5 = $1.50 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Reid ran 6 miles in 66 minutes, how many minutes does it take him to run 1 mile?
Back
11 minutes.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Understanding Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate, Proportions, and Unit Rate Graphing

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rate and Unit Cost Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade