

Computing unit prices to find a better buy
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+4
Standards-aligned
Molly Giblin
Used 27+ times
FREE Resource
6 Slides • 13 Questions
1
Computing unit prices to find a better buy
ALEKs Targeted Skill

2
Objective
Today I will explain why one object is a better by so that I can show how to find a unit price. I know I am successful when I score 80% or higher on the quizizz!
3
Multiple Choice
$52.16 for 8 dozen
$33.77 for 5 dozen
4
Multiple Choice
$16.52 per 6 yd
$13.85 per 5 yd
5
Multiple Choice
27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30
6
Multiple Choice
15 kg for $32.25
4 kg for $8.72
7
Multiple Choice
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
8
9
Let's Do Practice Problems together!
10
Independent Practice
Aim for 80% accuracy!
11
Multiple Choice
Which is the better buy?
22 Staplers for $330 or 4 Staplers for $80
22 Staplers
4 Staplers
12
Multiple Choice
Which is the better buy?
A 4 pack of t-shirts for $2.24
A 6-pack of t-shirts for $3.12
An 8 pack of t-shirts for $4.24
13
Multiple Choice
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy
14
Multiple Choice
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento
Velveeta
15
Multiple Choice
16
Multiple Choice
Calculate the better buy.
2-ounce bottle of soap for $1.80
8-ounce bottle of soap for $7.28
17
Multiple Choice
Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
Doritos
Cheetos
18
Multiple Choice
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack
19
NICE WORK!
Now you're ready for this skill on ALEKS!
Computing unit prices to find a better buy
ALEKs Targeted Skill

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 19
SLIDE
Similar Resources on Wayground
12 questions
Unit Rates with Fractions
Presentation
•
7th Grade
12 questions
Making Predictions using Theoretical/Experimental Probability
Presentation
•
7th Grade
13 questions
Similarity Lesson 1
Presentation
•
7th Grade
14 questions
Proportional Relationships
Presentation
•
7th Grade
13 questions
Volume of Rectangular Prisms
Presentation
•
7th Grade
15 questions
Making Predictions about a Population
Presentation
•
7th Grade
16 questions
Volume of Square Pyramids
Presentation
•
7th Grade
12 questions
Introduction: Measures of Center ( Mean, Median, and Mode)
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
22 questions
Explore Rational Number Operations and Applications
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
13 questions
Multi Step Solving Equations with Variables on Both Sides
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Integer Operations Review
Quiz
•
7th Grade