
Lesson 2.4 Comparing Rates
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+2
Standards-aligned
Damian Lara
Used 97+ times
FREE Resource
8 Slides • 11 Questions
1
2
3
4
Multiple Choice
5
Multiple Choice
Samone went to the grocery store to buy onions. An 8-pound bag of onions costs $4.00 and a 3-pound bag of onions costs $1.80.
What is the lowest total Samone will pay if she needs 24 pounds of onions?
6
Multiple Choice
7
8
Multiple Choice
Samone went to the grocery store to buy onions. An 8-pound bag of onions costs $4.00 and a 3-pound bag of onions costs $1.80. Which size of bag is the best deal?
9
Multiple Choice
Samone went to the grocery store to buy onions. An 8-pound bag of onions costs $4.00 and a 3-pound bag of onions costs $1.80.
What is the lowest total Samone will pay if she needs 24 pounds of onions?
10
11
12
13
14
Multiple Choice
Use unit rates to compare which of the two rates is smaller.
kilometers 20/4minutes
kilometers 30/5 minutes
15
Multiple Choice
Ben bought 3 pounds of asparagus for $6.60. Tricia bought
5 pounds of asparagus for $11.25. Which person spent less
per pound of asparagus?
16
Multiple Choice
On Monday, Shatika rode her bike 14 kilometers in two hours. She rode 30 kilometers in four hours on Tuesday. Which day did
she travel the fastest and what was her unit rate on that day?
17
Multiple Choice
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
18
Multiple Choice
19
Multiple Choice
$27.00 for 4 pizzas or $32.00 for 5 pizzas
Which is the better buy?
$27.00 for 4 pizzas
$32.00 for 5 pizzas
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 19
SLIDE
Similar Resources on Wayground
19 questions
Properties
Presentation
•
6th Grade
17 questions
4-5 Markup and Markdown Problems
Presentation
•
7th Grade
12 questions
KEJADIAN BERPAPASAN
Presentation
•
5th Grade
13 questions
Module 16: Unit 3 Lessons 1-9 Review
Presentation
•
6th Grade
13 questions
Operações com Números Decimais
Presentation
•
6th Grade
16 questions
RATIOS AND PROPORTIONS
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Comparing Integers
Presentation
•
6th Grade
18 questions
Unit Rates
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Decimal Place Value
Quiz
•
4th - 6th Grade
22 questions
Ratio and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiply and Divide Integers
Quiz
•
6th Grade