Costs and Revenues

Costs and Revenues

1st - 3rd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

BUDGETING

BUDGETING

1st Grade

10 Qs

Component 3 - Revenue/Costs Part 2 - Topic 4

Component 3 - Revenue/Costs Part 2 - Topic 4

1st - 12th Grade

12 Qs

You're best

You're best

1st Grade

7 Qs

CHAPTER 3 _FACILITIES LAYOUT AND PROCESS STRATEGY

CHAPTER 3 _FACILITIES LAYOUT AND PROCESS STRATEGY

1st Grade - University

10 Qs

Component 3 - Revenue/Costs Part 1 -Topic 3

Component 3 - Revenue/Costs Part 1 -Topic 3

1st - 12th Grade

10 Qs

Marginal costing

Marginal costing

1st - 12th Grade

7 Qs

Measures of Leverage

Measures of Leverage

3rd Grade

10 Qs

Costs and type of costs

Costs and type of costs

2nd Grade

7 Qs

Costs and Revenues

Costs and Revenues

Assessment

Quiz

Business

1st - 3rd Grade

Hard

Created by

Patrick Kelly

Used 48+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following costs are considered FIXED for an enterprise?

Rent

Material Costs

Hourly Paid Wages

Shipping / Delivery Costs

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

When calculating the total costs of a business, which TWO costs would you add together?

Fixed and Variable Costs

Start-up and Fixed Costs

Variable and Indirect Costs

Insurance Costs and Rent

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Revenue is calculated using which of the following formulas?

Units Sold x Price Per Unit

Equal To Total Profit

Fixed Costs X Units Sold

Number Of Units Produced X Price Per Unit

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following costs are considered variable?

Workers Salaries

Material Costs

Insurance Costs

Deposit On Premises

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

(Variable Cost Per Unit X Total Units Sold) Is the formula used to calculate which of the following?

Total Variable Costs

Total Costs

Total Revenue

Total Fixed Costs

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is a definition of a variable cost?

Costs Which Vary Over Time

Costs Which Stay The Same

Costs Which Vary With The Number Of Units Produced

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Variable Costs Per Unit Are £12 Per Unit, Then The Total Variable Cost For Producing 1000 Products Will Be?

£120000

£6000

£12000

£1000

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?