Rates & Converting Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+2
Standards-aligned
Elena Raver
Used 10+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write the ratio as a unit rate.
$75 for 15 tickets
$3 per ticket
$5 per ticket
$5.50 per ticket
$7 per ticket
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a 6-pack of soda costs $3.00, how much are you paying for each can?
$0.25 per can
$0.33 per can
$0.50 per can
$2.00 per can
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
White rice costs $4.50 for 1.5 pounds. Brown rice costs $6.00 for 1.2 pounds. Which one has the lower unit rate?
White rice
Brown rice
They are equivalent
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jack makes $36 for working 8 hours. What is Jack's hourly rate?
$3.50 per hour
$4.00 per hour
$4.50 per hour
$5.00 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maddie rode on 12 planes in 15 days. At this rate, how many planes will she ride on in 35 days?
21
24
26
28
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
58 inches
60 inches
62 inches
66 inches
Tags
CCSS.4.MD.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
234 centimeters
265 centimeters
275 centimeters
290 centimeters
Tags
CCSS.5.MD.A.1
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
mean, median, mode
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Equations & Inequalities Study Guide
Quiz
•
6th Grade
10 questions
ACAP Student Experience 6th Grade
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Math Quiz 2
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit 4 Review-Order of Operations and Properties
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Tendercare International School Year 6 Numeracy
Quiz
•
6th - 8th Grade
9 questions
6th Grade Math STAAR "Expressions, Equations, and Inequalities"
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
