Rates & Converting Rates

Rates & Converting Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Quiz 2

Math Quiz 2

6th Grade

10 Qs

NUMERACY THIRD TERM REVISION QUIZ 1

NUMERACY THIRD TERM REVISION QUIZ 1

5th - 6th Grade

15 Qs

Unit 3 decimal and fraction review

Unit 3 decimal and fraction review

5th - 6th Grade

15 Qs

8/31-9/2 Multiplication Quiz

8/31-9/2 Multiplication Quiz

5th - 8th Grade

11 Qs

Algebra - Solve for the missing number/s 2

Algebra - Solve for the missing number/s 2

6th Grade

15 Qs

Rate, taxes, discounts and more...

Rate, taxes, discounts and more...

6th Grade

14 Qs

Review for Unit 7 Test

Review for Unit 7 Test

5th - 6th Grade

14 Qs

Ratio rates and ratio tables and graphs

Ratio rates and ratio tables and graphs

6th Grade

10 Qs

Rates & Converting Rates

Rates & Converting Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 4.MD.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Elena Raver

Used 10+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write the ratio as a unit rate.

$75 for 15 tickets

$3 per ticket

$5 per ticket

$5.50 per ticket

$7 per ticket

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a 6-pack of soda costs $3.00, how much are you paying for each can?

$0.25 per can

$0.33 per can

$0.50 per can

$2.00 per can

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

White rice costs $4.50 for 1.5 pounds. Brown rice costs $6.00 for 1.2 pounds. Which one has the lower unit rate?

White rice

Brown rice

They are equivalent

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jack makes $36 for working 8 hours. What is Jack's hourly rate?

$3.50 per hour

$4.00 per hour

$4.50 per hour

$5.00 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maddie rode on 12 planes in 15 days. At this rate, how many planes will she ride on in 35 days?

21

24

26

28

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

58 inches

60 inches

62 inches

66 inches

Tags

CCSS.4.MD.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

234 centimeters

265 centimeters

275 centimeters

290 centimeters

Tags

CCSS.5.MD.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?