Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+9
Standards-aligned

Zareth Brown
Used 1K+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz
Oreos
Chips Ahoy
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
$79.80
$13.30
$6.00
$13.31
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Julian bought 5 books for $7. How much does one book cost?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?
$1.00
$0.85
$0.35
$1.10
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?
2 blue chairs for $22.78
6 red chairs for $67.80
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?
12 gallons of gas for $33
5 gallons of gas for $14
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
Ratio Unit Review

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Calculating Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit 3- Test Review (End of Unit)

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios and Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate and Unit Price

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade