Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Graphing Proportional Relationships

Graphing Proportional Relationships

6th - 7th Grade

11 Qs

Decimal Operations Practice

Decimal Operations Practice

6th Grade

13 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th - 7th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Find Unit Rate

Find Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Dividing Fractions

Dividing Fractions

5th - 6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Multiplying and Dividing Integers

Multiplying and Dividing Integers

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.NS.B.3

+9

Standards-aligned

Created by

Zareth Brown

Used 1K+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz

Oreos

Chips Ahoy

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

$79.80

$13.30

$6.00

$13.31

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Julian bought 5 books for $7. How much does one book cost?

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?

$1.00

$0.85

$0.35

$1.10

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?

2 blue chairs for $22.78

6 red chairs for $67.80

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?

12 gallons of gas for $33

5 gallons of gas for $14

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?