What is the amount of money for which an item sells in the competitive marketplace?
Business Essentials - 2.02E Functions of Prices

Quiz
•
Business
•
9th - 12th Grade
•
Medium
V .
Used 23+ times
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 4 pts
Utility
Market
Price
Value
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 4 pts
How much a consumer is willing to pay for a product depends partly on the consumer’s opinion of the product’s
production costs.
target market.
efficiency.
value.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 4 pts
What is one factor that will determine how much a customer is willing to pay for a good or service?
Production costs
Buying power
Incentive
Rationing
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 4 pts
Which of the following is a business comparing when it analyzes the cost of buying wood desks versus the cost of buying metal desks:
Incentives
Relative price
Excess demand
Inflated price
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 4 pts
Which of the following is an example of a change in the relative price ratio when the original price of red apples is 60¢ per pound and the original price of green apples is 80¢ per pound:
Red apples @ 30¢ per pound; green apples @ 40¢ per pound
Red apples @ 90¢ per pound; green apples @ 80¢ per pound
Red apples @ $1.20 per pound; green apples @ $1.60 per pound
Red apples @ 45¢ per pound; green apples @ 60¢ per pound
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 4 pts
How do producers answer the economic question of what to produce in a market economy?
They produce products that cost them the most to produce.
They produce products that provide the least incentives.
They produce products that are the most profitable.
They produce products for which they have the most information.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 4 pts
To be able to charge competitive prices in our economy, producers must combine resources and technologies to produce
limited quantities of goods.
items at the lowest cost possible.
items to sell at relative prices.
more than consumers will buy.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Principles of Business

Quiz
•
12th Grade
22 questions
Unit 3

Quiz
•
11th Grade
20 questions
Economics First Term 2023/2024 Half Term Test

Quiz
•
11th Grade
25 questions
IGCSE Economics - Edexcel - Section A - The Market System

Quiz
•
8th - 12th Grade
20 questions
4 & 5 Demand and Supply

Quiz
•
12th Grade
20 questions
Revision marketing (business) A level

Quiz
•
12th Grade
20 questions
End of Micro Y1

Quiz
•
11th Grade
20 questions
Marketing Management Study Guide EOPA (Pricing)

Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Business
25 questions
Spanish preterite verbs (irregular/changed)

Quiz
•
9th - 10th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Juneteenth: History and Significance

Interactive video
•
7th - 12th Grade
8 questions
"Keeping the City of Venice Afloat" - STAAR Bootcamp, Day 1

Quiz
•
9th - 12th Grade
26 questions
June 19th

Quiz
•
4th - 9th Grade
20 questions
Distance, Midpoint, and Slope

Quiz
•
10th Grade
20 questions
Figurative Language Review

Quiz
•
10th Grade
27 questions
STAAR English 1 Review

Quiz
•
9th Grade