
GCSE Edexcel Business Formulas

Quiz
•
Business
•
•
Medium

Sophie Fidge
Used 10+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the formula for break-even point?
Break-even point = Fixed costs / (Selling price per unit - Variable cost per unit)
Break-even point = Fixed costs / (Selling price per unit + Variable cost per unit)
Break-even point = Fixed costs * (Selling price per unit - Variable cost per unit)
Break-even point = Fixed costs / (Selling price per unit + Variable cost per unit)
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the formula for net cash flow?
Variable Cost- Fixed Cost
Outflows- Inflows
Inflows- Outflows
Fixed costs+ Variable Costs
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the formula for revenue?
Revenue = Quantity x Price
Revenue = Quantity - Price
Revenue = Quantity / Price
Revenue = Quantity + Price
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the formula for total costs?
Total Costs = Fixed Costs - Variable Costs
Total Costs = Fixed Costs + Variable Costs
Total Costs = Fixed Costs / Variable Costs
Total Costs = Fixed Costs * Variable Costs
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the formula for profit?
Profit = Revenue - Total Costs
Profit = Revenue + Cost
Profit = Revenue / Cost
Profit = Revenue * Cost
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate revenue?
Add the price and the quantity sold.
Divide the price by the quantity sold.
Subtract the price from the quantity sold.
Multiply the price by the quantity sold.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate total costs?
Multiply the individual costs by the number of items or projects.
Subtract the individual costs from the total budget.
Divide the total budget by the number of items or projects.
Add up all the individual costs associated with the item or project.
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the formula for the margin of safety?
Fixed Costs/Contribution
Break even point- Costs
Actual Sales- Break Even
Break even- Actual sales
Similar Resources on Wayground
13 questions
Cost and Revenue Quiz!

Quiz
•
11th Grade
12 questions
Production Costs

Quiz
•
University
10 questions
GCSE Business Studies: Break-even 101

Quiz
•
4th Grade
11 questions
Costs and Revenue

Quiz
•
10th Grade
12 questions
1.3- Revenue, costs and profit

Quiz
•
8th - 11th Grade
10 questions
Break-Even Analysis

Quiz
•
University
10 questions
Business studies formulae

Quiz
•
6th - 10th Grade
13 questions
1.3.2 - Business revenues, costs and profits (PART A)

Quiz
•
9th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Business
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade