Grocery Store Math
Quiz
•
Mathematics
•
3rd Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+2
Standards-aligned
Trey Neece
Used 36+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
23 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If I buy a toy for $3.75 and a book for $2.50, how much money did I spend in total?
$7.00
$4.50
$5.25
$6.25
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a bag of apples costs $2.50 and a carton of milk costs $3.00, how much will it cost to buy both?
$6.50
$5.00
$4.00
$5.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If I have $10 and I want to buy a pencil for $1.25, how much money will I have left?
$5.75
$10.25
$9.50
$8.75
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a box of cereal costs $3.50, how much will 3 boxes cost in total?
$7.50
$10.50
$12.50
$15.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a pound of bananas costs $0.60, how much will 5 pounds of bananas cost in total?
$3.00
$6.00
$4.50
$1.20
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a dozen eggs costs $2.00, what is the cost per egg?
$0.17
$0.50
$0.25
$0.10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a pack of 6 juice boxes costs $4.50, what is the cost per juice box?
$2.00
$0.75
$1.25
$3.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Area
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Division Facts
Quiz
•
3rd Grade
25 questions
Division Facts
Quiz
•
3rd Grade
18 questions
Multiplication and Division Word Problems
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
multiplication and division facts
Quiz
•
3rd Grade
25 questions
Multiplication and Division Facts
Quiz
•
3rd Grade
16 questions
Multiplication and Division
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
multiplication facts
Quiz
•
3rd Grade
