Find the cost of a 12 ½ minute phone call using the prices above, which are $0.35 for the first three minutes and $0.19 for each extra minute.
Quiz 2.1 Utilities and Budget

Quiz
•
Mathematics
•
12th Grade
•
Hard
Cheryl Gilbert
Used 2+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
5 mins • 5 pts
Evaluate responses using AI:
OFF
2.
OPEN ENDED QUESTION
5 mins • 5 pts
Rachel’s health-related budget is as follows: The percentage budgeted for health insurance is
four times the percentage for health club dues. The percentage budgeted for prescriptions is
equal to one-fourth the percentage budgeted for health insurance. The percentage budgeted
for doctor’s visits is twice the percentage budgeted for prescriptions. What are the percentages budgeted for all categories?
Evaluate responses using AI:
OFF
3.
OPEN ENDED QUESTION
5 mins • 5 pts
Emily’s last water bill listed a previous reading of 7,123 ccf and a present
reading of 7,171 ccf. Her water
company charges $0.73 per ccf of
water. What should Emily have been charged on her last water bill?
Evaluate responses using AI:
OFF
4.
OPEN ENDED QUESTION
5 mins • 5 pts
Express the cost c(m) of a m-minute phone call at a baseball stadium as a piecewise function using the greatest integer function, given that the stadium charges $0.65 for the first five minutes and $0.22 for each extra minute.
Evaluate responses using AI:
OFF
5.
OPEN ENDED QUESTION
5 mins • 5 pts
Celine’s monthly liabilities and assets are given in the table. Determine Celine’s debt-to-income ratio. Express that ratio as a percent.
Monthly Liabilities (Debt) Monthly Pre-Tax Assets (Income)
Mortgage Payment
$2,560
Gross Salary
$6,900
Student Loan Payment
$350
Income from Rental Property
$900
Minimum Credit Card Payment
$50
Car Loan Payment
$120
Evaluate responses using AI:
OFF
6.
OPEN ENDED QUESTION
5 mins • 5 pts
A certain appliance uses w watts to run If you run it for m minutes, and the cost per kilowatt-hour is c, the cost of
running the appliance for m minutes is given by the formula
((w(m/60))/1000)(c)
Find the cost of running an appliance that requires 500 watts for 25 minutes at a cost of $0.125 per kWh. Round to the nearest cent.
Evaluate responses using AI:
OFF
7.
OPEN ENDED QUESTION
5 mins • 5 pts
Describe the cost of Call-Tech’s Tell-Cell plan by interpreting the piecewise function provided, which includes a basic charge per month and a charge for each additional minute. The function is defined as follows: f(x) = 40 when x ≤ 750, f(x) = 40 + 0.35(x – 750) when x > 750 and x is an integer, and f(x) = 40 + 0.35(x – 750) + 1 when x > 750 and x is not an integer.
Evaluate responses using AI:
OFF
8.
OPEN ENDED QUESTION
5 mins • 5 pts
Kristin’s phone company charges $45 for unlimited texting per month or $0.12 per text message sent or received. For what amount of text messages would the unlimited plan cost the same as the per-text plan?
Evaluate responses using AI:
OFF
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Budgeting Check-in

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Solve Equation Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Ch 11 Review

Quiz
•
12th Grade
10 questions
Chapter 3 Practice Test

Quiz
•
11th - 12th Grade
11 questions
Automobile Ownership

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Real World Application System of Equations

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Fun with Percentages: Increase, Decrease, and Real Life!

Quiz
•
5th Grade - University
12 questions
10-3: Charting a Budget

Quiz
•
7th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Unit Circle Trig

Quiz
•
10th - 12th Grade
20 questions
Understanding Linear Equations and Slopes

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Algebra 2 Regents Review

Quiz
•
10th - 12th Grade