BM-F.2 Compare functions

BM-F.2 Compare functions

8th Grade

32 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MAP Practice Test (8th Grade Math)

MAP Practice Test (8th Grade Math)

8th Grade

37 Qs

M1 8.2-3

M1 8.2-3

8th - 9th Grade

27 Qs

Linear Transformations

Linear Transformations

6th - 9th Grade

30 Qs

Compare Rate of Change

Compare Rate of Change

8th Grade

30 Qs

Functions Inequalities Comparing 3 Types of Functions

Functions Inequalities Comparing 3 Types of Functions

7th - 10th Grade

37 Qs

Bell Ringer #3

Bell Ringer #3

8th Grade

30 Qs

Test Practice 3.1-3.6

Test Practice 3.1-3.6

8th Grade

29 Qs

Fall Fin Review Alg 1

Fall Fin Review Alg 1

8th - 10th Grade

28 Qs

BM-F.2 Compare functions

BM-F.2 Compare functions

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
8.F.B.4, 8.SP.A.3, 4.MD.A.2

+14

Standards-aligned

Created by

Emma Johnson

Used 5+ times

FREE Resource

32 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The hourly wage, in dollars, y, of an employee at The Burger Hut can be represent by the equation y=5.75x+7, where x is the number of years of employment. An employee at The Breakfast Diner makes $5 an hour the first year of employment, and the wage increases by $6.75 per hour for each additional year of employment.

Which statement is true?

For each additional year of employment, The Breakfast Diner increases a worker's wage $1 more per hour than The Burger Hut.

For each additional year of employment, The Breakfast Diner increases a worker's wage $2 more per hour than The Burger Hut.

For each additional year of employment, The Burger Hut increases a worker's wage $1 more per hour than The Breakfast Diner.

For each additional year of employment, The Burger Hut increases a worker's wage $2 more per hour than The Breakfast Diner.

Answer explanation

Tags

CCSS.8.F.A.1

CCSS.8.F.A.2

CCSS.8.F.A.3

CCSS.8.F.B.4

CCSS.8.SP.A.3

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Student 1 saves $5 less per week than Student 2 saves per week.

Student 1 saves $5 more per week than Student 2 saves per week.

Student 1 saves $20 less per week than Student 2 saves per week.

Student 1's intial amount is $10 less than Student 2's Initial amount.

Student 1's initial amount is $20 more than Student 2's initial amount.

Tags

CCSS.8.EE.B.5

CCSS.8.EE.B.6

CCSS.8.F.A.1

CCSS.8.F.A.2

CCSS.8.F.A.3

CCSS.8.F.B.4

CCSS.8.F.B.5

CCSS.8.SP.A.1

CCSS.8.SP.A.2

CCSS.8.SP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Barrel 1 initially contains more water than Barrel 2.

Barrel 1 drains water at a faster rate than Barrel 2.

Barrel 1 and Barrel 2 initially contain the same amount of water.

Barrel 1 and Barrel 2 drain water at the same rate.

Tags

CCSS.8.EE.B.5

CCSS.8.EE.B.6

CCSS.8.EE.C.8

CCSS.8.F.A.1

CCSS.8.F.A.2

CCSS.8.F.B.4

CCSS.8.F.B.5

CCSS.8.SP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which statement is true?

After 15 minutes, the dog has run 1.25 miles less than the cat.

After 15 minutes, the dog has run 1.25 miles more than the cat.

After 15 minutes, the dog has run 75 miles less than the cat.

After 15 minutes, the dog has run 75 miles more than the cat.

Tags

CCSS.8.EE.B.5

CCSS.8.EE.B.6

CCSS.8.F.A.1

CCSS.8.F.A.2

CCSS.8.F.A.3

CCSS.8.F.B.4

CCSS.8.F.B.5

CCSS.8.SP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Landscape Designs costs $12 per hour less than Lavish Landscaping.

Landscape Designs costs $108 per hour less than Lavish Landscaping.

Lavish Landscaping costs $12 per hour less than Landscape Designs.

Lavish Landscaping costs $108 per hour less than Landscape Designs.

Tags

CCSS.8.EE.B.5

CCSS.8.EE.B.6

CCSS.8.EE.C.7

CCSS.8.F.A.1

CCSS.8.F.A.2

CCSS.8.F.A.3

CCSS.8.F.B.4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The customer could order from either Sweet Treats or More Than Chocolate because both online stores charge $22.50 for 30 cookies.

The customer could order from either Sweet Treats or More Than Chocolate because both online stores charge $47.50 for 30 cookies.

The customer should order from More than Chocolate becasue it charges $0.50 less than Sweet Treats for 30 cookies.

The customer should order from Sweet Treats because it charges $10.00 less than More than Chocolate for 30 cookies.

Tags

CCSS.8.EE.B.5

CCSS.8.F.A.2

CCSS.8.F.A.3

CCSS.8.F.B.4

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Always Towing charges customers $15 per month for its service plus an additional $0.50 per mile towed. The monthly cost, y, for Tow for Less can be represented by theequation y=0.20x+22, where x represents the number of miles towed.

Which statement is true?

Always Towing charges $0.30 less per mile towed than Tow for Less

Always Towing charges $0.30 more per mile towed than Tow for Less

Always Towing charges $7.00 less per mile towed than Tow for Less

Always Towing charges $0.30 more per mile towed than Tow for Less

Tags

CCSS.8.EE.B.5

CCSS.8.EE.B.6

CCSS.8.F.A.2

CCSS.8.F.A.3

CCSS.8.F.B.4

CCSS.8.SP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?