BTEC UNIT 2: FINANCE FOR BUSINESS - LA A

BTEC UNIT 2: FINANCE FOR BUSINESS - LA A

12th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Income Statement

Income Statement

12th Grade

10 Qs

Break Even

Break Even

12th Grade

20 Qs

Component 3 - Revenue/Costs Part 1 -Topic 3

Component 3 - Revenue/Costs Part 1 -Topic 3

1st - 12th Grade

10 Qs

Entrepreneurship II:  Objective 2.03 Vocabulary Test

Entrepreneurship II: Objective 2.03 Vocabulary Test

9th - 12th Grade

16 Qs

BizInnovator Startup - Crunching the Numbers

BizInnovator Startup - Crunching the Numbers

9th - 12th Grade

16 Qs

ESB Financial Formulas

ESB Financial Formulas

9th - 12th Grade

11 Qs

breakeven edexcel a level business

breakeven edexcel a level business

12th Grade

15 Qs

Income Statement

Income Statement

12th Grade

10 Qs

BTEC UNIT 2: FINANCE FOR BUSINESS - LA A

BTEC UNIT 2: FINANCE FOR BUSINESS - LA A

Assessment

Quiz

Business

12th Grade

Easy

Created by

Nico Smit

Used 2+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is a common utility cost for businesses?

Water, gas, and electricity

Travel, meals, and lodging

Software, hardware, and internet

Vehicles, fuel, and insurance

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is an example of a start-up cost for a pizzeria?

Pizza oven

Delivery service

Online ordering system

Franchise fee

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What must Nico pay for regardless of the number of customers?

Ingredients for pizza

Gas to run the pizza ovens

Seasonal staff wages

Marketing campaigns

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is NOT a running cost?

Gas for the pizza oven

Flour for the pizza dough

Buying a new oven

Water for cleaning

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the relationship between variable costs and production levels?

Variable costs decrease as production increases

Variable costs remain constant regardless of production

Variable costs increase as production increases

Variable costs are unrelated to production levels

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following would NOT be considered a variable cost for a pizzeria?

Cheese for pizzas

Dough for pizza bases

Monthly lease payment

Tomato sauce for pizzas

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the formula used to calculate revenue for each item sold?

Quantity sold × Cost price

Quantity sold × Selling price

Quantity sold + Selling price

Quantity sold - Cost price

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?