Equation and Inequality Word Problems

Equation and Inequality Word Problems

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Evaluating Equations Word Problems

Evaluating Equations Word Problems

8th Grade - University

15 Qs

Multidigit Equations Word Problems

Multidigit Equations Word Problems

8th Grade - University

15 Qs

EOC Review: Solving Equations

EOC Review: Solving Equations

9th Grade

16 Qs

Solving Linear Equations

Solving Linear Equations

9th - 12th Grade

10 Qs

Solving Algebra Word Problems

Solving Algebra Word Problems

9th Grade - University

11 Qs

Chapter 1.4 Solving Real World Problems with Linear Equation

Chapter 1.4 Solving Real World Problems with Linear Equation

9th - 12th Grade

12 Qs

Equation to Word Problems

Equation to Word Problems

9th Grade - University

10 Qs

Equation With Word Problem

Equation With Word Problem

8th Grade - University

15 Qs

Equation and Inequality Word Problems

Equation and Inequality Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jason got a summer job selling magazine subscriptions. He earns $25 per week plus $3 for every subscription he sells. Jason hopes to make at least $68 this week to buy a new pair of soccer cleats. How many magazine subscriptions does Jason need to sell?

25 + 3x > 68

25 + 3x < 68

25 + 3x ≥ 68

25 + 3x ≤ 68

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

For a field trip 4 students rode in cars, and the rest filled nine buses. 472 students went on the trip. Which equation models the situation?

4x = 472

9x = 472

4 + 9x = 472

4x + 9 = 472

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Todd caught three times as many fish this year than last year. He caught 63 fish by the end of the year. Which algebraic equation represents how many fish he caught last year?

3f = 63

63 - f = 3

3 - f = 63

3 + f = 63

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A toy company spends $1500 per day for factory expenses plus $8 to make each teddy bear.  They spent $12,000 one day.  Which equation could be used to find the number of bears t the company has made that day?

1500 + 8t = 12000

12000 + 8t = 1500

1500 - 8t = 12000

8t - 12000 = 1500

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Maria has 25 dollars.  She has to buy a gallon of milk which costs $3.50.  She wants to spend the rest of her money on cereal that costs $4.50 per box. Which equation can be used to find out how many boxes she can purchase?

3.50x + 4.50 = 25

3.50x + 25 = 4.50

4.50x + 3.50 = 25

4.50x + 25 = 3.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

472 students are going on a field trip. 120 students will be returning home and the rest will be spending the night in cabins. If a cabin sleeps 8 people, which equation can be solved to find how many cabins need to be rented?

120 - 8c = 472

120 + 8c = 472

120c - 8 = 472

120c + 8 = 472

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Jim paid a gym membership fee of $50, plus $20 per month. Jim has paid a total of $290 to the gym. Which equation matches this situation?

50 + 20m = 290

20 + 50m = 290

50 + 20 = m

50m - 20 = 290

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?