Algebra Work Problems

Algebra Work Problems

10th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review Systems of Inequalities

Review Systems of Inequalities

9th - 10th Grade

20 Qs

Inequalities Quiz

Inequalities Quiz

10th Grade

20 Qs

Test 2 Retest

Test 2 Retest

11th Grade

20 Qs

System of Inequalities Notes

System of Inequalities Notes

9th Grade - University

15 Qs

Unit 4 Review - Systems of Equations and Inequalities

Unit 4 Review - Systems of Equations and Inequalities

8th - 12th Grade

20 Qs

Systems of Inequalities Introduction

Systems of Inequalities Introduction

9th Grade - University

15 Qs

2-6 Systems of Inequalities Word Problems

2-6 Systems of Inequalities Word Problems

10th - 12th Grade

20 Qs

System of Linear Inequalities Word Problem

System of Linear Inequalities Word Problem

9th Grade - University

14 Qs

Algebra Work Problems

Algebra Work Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

10th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Big Tommy went to Dollar General to buy 3 gallons of milk for his mom. His mom gave him $15 and he came back with $2. How much was each gallon of milk?

Find the best equation for this situation.

15 - 2 + 3g = 0

15 + 3g = 2

3g - 15 = 2

15 - 3g = 2

Answer explanation

15 - 3g = 2

Big Tommy starts with $15, spends money on 3 gallons of milk (subtraction) and has $2 left to bring home.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Big Tommy went to Dollar General to buy 3 gallons of milk for his mom. His mom gave him $15 and he came back with $2. How much was each gallon of milk?

15 - 3g = 2

Solve this equation for "g" to find how much each gallon of milk cost.

g = 4.3

g = -4

g = 5.6

g = 3.9

Answer explanation

15 - 3g = 2

There are two ways to solve this equation

#1 Subtract 15 from both sides, then divide both sides by NEGATIVE 3

#2 Add 3g to both sides, then subtract 2 from both sides, then divide both sides by 3.

#2 has more steps, but no negative numbers to work with.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your regular check for a full week of work is $500. This week you worked 6 hours of overtime and your check was $644. How much were you paid for each hour of overtime?

$30

$24

$18

$28

Answer explanation

We can model this situation with the equation:

500 + 6h = 644

500 is a regular weeks check

6h is your overtime hours x your pay rate

644 is the total amount for the check with overtime on it.

Solve for h and you will find out how much you were paid for each hour of overtime.

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 5 pts

One number is 4 times as large as another. Their sum is 45. What are the numbers? Select the two that apply.

6

9

12

27

36

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Johnny borrowed $270 from you and he needs 3 months to pay it back. How much money does he need to give you each month? This problem can be shown by the equation 3m = 270 What are the steps and solution to this problem?

Divide both sides by 3, m = 90

Multiply both sides by 3, m = 810

Subtract 3 from both sides, m = 267

none of these

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

The larger of two numbers is 12 more than the smaller number. If the sum of the two numbers is 74, find the two numbers.

12 and 24

31 and 43

24 and 36

51 and 63

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

The length of a rectangle is 3 inches more than its width. If the perimeter is 42 inches, find the dimensions of the rectangle.

9 in by 12 in

3 in by 14 in

10 in by 11 in

8 in by 13 in

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?