Rate Ratio

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of these is an example of a unit rate?
3 loaves of bread for $5.00
27 miles per hour
2 pounds for $6.99
120 miles in 3 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Soda is on sale 4 packs for $10. What is the unit rate? (i.e. how much is each pack)
$4.10
$2.50
$1.67
$0.40
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You are running a 10k. You run the first 2 kilometers in 13 minutes. At this rate, what will be your total time for the 10 kilometer race?
53 hours
65 minutes
130 minutes
32.5 minutes
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to yellow?
2 to 5
5 to 3
3 to 5
5 to 2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
John can solve 𝟔 math problems in 𝟐𝟎 minutes while Juaquin can solve the same math problems at a rate of 𝟏 problem in 𝟒 minutes. Who works faster?
John can solve faster
Juaquin can solve faster
They solve at the same rate
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Fluently Adding and Subtracting Numbers Between 20 and 100

Quiz
•
2nd Grade - University
15 questions
Multi-Digit Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade - University
12 questions
Applied Math 3/4 Ratios Post Test

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Ratio, Rates, and Percent Proportions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Ratios & Rates Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Addition Problems to 20

Quiz
•
1st Grade - University
10 questions
Translating Word Problems into Equations: Grade 7 Quiz

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade