Rate Ratio

Rate Ratio

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, Proportions, Slope

Ratios, Rates, Proportions, Slope

7th Grade

10 Qs

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

7th Grade

10 Qs

Ratios, Rates and Proportions Review

Ratios, Rates and Proportions Review

10th Grade

10 Qs

Solving Real-World Equations: 8th Grade Word Problems

Solving Real-World Equations: 8th Grade Word Problems

8th Grade - University

10 Qs

Multi Digit Subtraction

Multi Digit Subtraction

3rd - 6th Grade

10 Qs

Ratio, Rates, Proportions

Ratio, Rates, Proportions

6th Grade - University

15 Qs

Weekly Quizizz - Q1 - Week 9

Weekly Quizizz - Q1 - Week 9

6th Grade

15 Qs

Ratios Rates and Proportions

Ratios Rates and Proportions

7th Grade - University

15 Qs

Rate Ratio

Rate Ratio

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of these is an example of a unit rate?

3 loaves of bread for $5.00

27 miles per hour

2 pounds for $6.99

120 miles in 3 hours

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Soda is on sale 4 packs for $10. What is the unit rate? (i.e. how much is each pack)

$4.10

$2.50

$1.67

$0.40

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

You are running a 10k. You run the first 2 kilometers in 13 minutes. At this rate, what will be your total time for the 10 kilometer race?

53 hours

65 minutes

130 minutes

32.5 minutes

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to yellow?

2 to 5

5 to 3

3 to 5

5 to 2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

John can solve 𝟔 math problems in 𝟐𝟎 minutes while Juaquin can solve the same math problems at a rate of 𝟏 problem in 𝟒 minutes. Who works faster?

John can solve faster

Juaquin can solve faster

They solve at the same rate

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40

$9.00

$2.50

$0.90

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?