Which of these is an example of a unit rate?
Rate Ratio

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3 loaves of bread for $5.00
27 miles per hour
2 pounds for $6.99
120 miles in 3 hours
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Soda is on sale 4 packs for $10. What is the unit rate? (i.e. how much is each pack)
$4.10
$2.50
$1.67
$0.40
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You are running a 10k. You run the first 2 kilometers in 13 minutes. At this rate, what will be your total time for the 10 kilometer race?
53 hours
65 minutes
130 minutes
32.5 minutes
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to yellow?
2 to 5
5 to 3
3 to 5
5 to 2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
John can solve 𝟔 math problems in 𝟐𝟎 minutes while Juaquin can solve the same math problems at a rate of 𝟏 problem in 𝟒 minutes. Who works faster?
John can solve faster
Juaquin can solve faster
They solve at the same rate
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Ratios & Rates Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Addition Problems to 20

Quiz
•
1st Grade - University
15 questions
Fluently Adding and Subtracting Numbers Between 20 and 100

Quiz
•
2nd Grade - University
15 questions
Multi-Digit Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade - University
12 questions
Multidigit Addition and Subtraction Fact

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Addition and Subtraction Multidigit Numbers

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Ratio, Rates, and Percent Proportions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade