x ÷ 2 = 12
One Step Equations and Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
x = 24
x = 6
x = 20
x = 10
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
x ÷ 13 = 8
x = 91
x = 104
x = 21
x = 5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What is the cost of one roll in the package?
4x = 4.32
4.32x = 4
4(4.324) = x
4/ 4.32 = x
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Breanna went to the mall and spent $35.00 on shoes. When she got home she had $40.00 in her purse. which equation can be used to find the amount of money she started with?
x - 35.00 = 40.00
40.00 - 35.00 = x
35.00x = 40.00
40.00x = 35.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Select the equation that best represents the situation: Mrs. Lamb is baking a cake. The recipe calls for nine cups of flour. She already put in two cups.
r + 2 = 9
2r = 9
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Charlie has some candy. He shares ten pieces with Betsy and is left with 24 pieces. Which equation should I use to solve this problem?
x +10 = 24
x - 10 = 24
10x = 24
x + 24 = 10
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for x
17 = x + 3
x = 20
x = 14
x = 13
x = 19
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Sistemas Lineares

Quiz
•
10th - 12th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
SAT Math Review

Quiz
•
9th - 11th Grade
10 questions
Literal Equations

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Matemática Básica

Quiz
•
10th Grade
19 questions
Literal Equations

Quiz
•
9th - 12th Grade
12 questions
Solving Literal Equations

Quiz
•
9th - 11th Grade
20 questions
Two-Step Equations Practice

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade