Rates, Unit Rates, and Proportional or Nonproportional

Rates, Unit Rates, and Proportional or Nonproportional

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates Practice

Ratios, Rates and Unit Rates Practice

7th Grade

15 Qs

7TH TRI 2 PRACTICE FOR PERFORM. RATIO, RATES AND UNIT RATES

7TH TRI 2 PRACTICE FOR PERFORM. RATIO, RATES AND UNIT RATES

7th Grade

15 Qs

Fining Unit Rates

Fining Unit Rates

7th Grade - University

15 Qs

Rates and Unit Rates Exit Ticket

Rates and Unit Rates Exit Ticket

6th Grade - University

15 Qs

Rates, Ratios and Proportional Relationships

Rates, Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

17 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Pre- al: fractional rates

Pre- al: fractional rates

7th - 8th Grade

14 Qs

Rates, Unit Rates, and Proportional or Nonproportional

Rates, Unit Rates, and Proportional or Nonproportional

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Marie French-Zheng

Used 7+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Anthony bicycled for 14 days and traveled 294 miles. What is his unit rate of travel per day?

42 miles per day

3 miles per day

21 miles per day

2 miles per day

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

The #712 school bus traveled 150 miles on 10 gallons of gas. How many miles per gallon does the bus get?

1.5

0.15

15

150

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

$1.50 per gallon

$3 for 2 gallons

$5 per gallon

$1000 per ton

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which container of yogurt, described in the table, costs the least per ounce? (Remember, price divided by amount)

8 oz

12.5 oz

10 oz

5.5 oz

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

The record for the Boston Marathon’s wheelchair division is 1.3075 hours. The Boston Marathon is 26.2 miles long. What is the average speed of the record winner? Round to the nearest hundredth.

34.26 mi/h

20.04 mi/h

18.25 mi/h

27.14 mi/h

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

The table shows the total distance traveled by a car driving at a constant speed. How far will the car have traveled after 10 hours?

520 miles

585 miles

650 miles

715 miles

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

At Tire Depot, a single new tire sells for $108. The manager’s special advertises the same tires selling at a rate of $380 for 4 tires. How much money do you save per single tire if you purchase the manager’s special? (Remember: price divided by amount)

$10

$11

$12

$13

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?