Anthony bicycled for 14 days and traveled 294 miles. What is his unit rate of travel per day?
Rates, Unit Rates, and Proportional or Nonproportional

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Marie French-Zheng
Used 7+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
42 miles per day
3 miles per day
21 miles per day
2 miles per day
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
The #712 school bus traveled 150 miles on 10 gallons of gas. How many miles per gallon does the bus get?
1.5
0.15
15
150
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Express $15 for 10 gallons as a unit rate.
$1.50 per gallon
$3 for 2 gallons
$5 per gallon
$1000 per ton
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which container of yogurt, described in the table, costs the least per ounce? (Remember, price divided by amount)
8 oz
12.5 oz
10 oz
5.5 oz
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
The record for the Boston Marathon’s wheelchair division is 1.3075 hours. The Boston Marathon is 26.2 miles long. What is the average speed of the record winner? Round to the nearest hundredth.
34.26 mi/h
20.04 mi/h
18.25 mi/h
27.14 mi/h
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
The table shows the total distance traveled by a car driving at a constant speed. How far will the car have traveled after 10 hours?
520 miles
585 miles
650 miles
715 miles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
At Tire Depot, a single new tire sells for $108. The manager’s special advertises the same tires selling at a rate of $380 for 4 tires. How much money do you save per single tire if you purchase the manager’s special? (Remember: price divided by amount)
$10
$11
$12
$13
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Identifying Rates

Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Applying Rate and Ratio Reasoning

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
7th grade Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Ratios, Rates, and Conversions

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate Analysis

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Proportional vs Non Proportional

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade