1-7 Rates & Unit Rates

1-7 Rates & Unit Rates

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

10 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

6th Grade

15 Qs

1-7 Rates & Unit Rates

1-7 Rates & Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Anne ODoherty

Used 2+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A train travels 18 kilometers in 12 minutes. At this rate, how far does the train travel in 1 minute?

1.5 kilometers
18 kilometers
12 kilometers
6 kilometers

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jerry earned $420 last week. He worked 25 hours and earned the same amount each hour. How much was he paid per hour?

$16.80

$20

$17.50

$18

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mina earned $312 last week. She worked 15 hours and earned the same amount each hour. How much was she paid per hour?

$20.80

$22.50

$18.50

$21.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A ceiling fan revolves approximately 39 times in 30 seconds. At this rate, how many times does the ceiling fan revolve per second?

1.3
2

3.1

1.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ms. Cooper uses 3 pounds of veggie mixture to make 12 veggie patties of the same size. How many pounds of veggie mixture does she use per patty?

0.25 pounds

0.5 pound

0.75 pound

1 pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mikki used 18 tea bags to make 4 quarts of iced tea. How many tea bags did Mikki use for each quart of iced tea?

4.5 tea bags
6 tea bags

5.5 tea bags

3.5 tea bags

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ay-Jiuan can buy 12 songs for $10, or she can pay $0.85 per song. Which option has the lesser price per song (which is the better deal)?

12 songs for $10 is the better deal

$0.85 per song is the better deal

Neither; they're of equal value

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?