What do ratios compare?

Exploring Ratios and Unit Rates in Everyday Problems

Interactive Video
•

Sophia Harris
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Two units of measurement
Two different types of numbers
Two numbers of the same type
A number and a unit
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the larger gear on a bike turns once, how many times does the smaller gear turn?
Three times
Four times
Twice
Once
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many times will the smaller gear turn if the larger gear turns three times?
6 times
15 times
12 times
9 times
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a unit rate?
A fraction with a denominator of zero
A fraction with different units in the numerator and denominator
A fraction with the same units in the numerator and denominator
A fraction with a numerator of one
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is an example of a unit rate?
Miles per hour
Gallons per gallon
Miles per mile
Hours per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many servings of soup are there per can according to the label?
1.5 servings
2 servings
3 servings
2.5 servings
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price of a 16-ounce box of cereal that costs $2.65?
16 cents per ounce
15 cents per ounce
17 cents per ounce
18 cents per ounce
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price of a 28-ounce box of cereal that costs $3.80?
12 cents per ounce
13 cents per ounce
14 cents per ounce
15 cents per ounce
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which box of cereal is the better deal based on unit price?
Neither is a good deal
The 28-ounce box
The 16-ounce box
Both are the same
10.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why are unit rates useful when shopping?
They help you find the total cost
They help you compare prices
They help you find the weight of items
They help you determine the brand
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Exploring 7th Grade Math Concepts from November 4th

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Conversions and Measurements in Cooking and Construction

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Comparing Real World Unit Rates and Costs

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Exploring Unit Rates and Ratios in Word Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Comparing Rates and Costs

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Adding and Subtracting Rational Expressions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates and Chicken Nuggets

Interactive video
•
6th - 8th Grade
10 questions
Understanding Profit Calculation and Slope Interpretation

Interactive video
•
7th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)

Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review

Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7th CAASPP MATH PRACTICE (HW)

Quiz
•
7th Grade
29 questions
SBAC - Grade 6 Math Practice Test

Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade Math SOL Review

Quiz
•
6th Grade