What does 'k' represent in the equation y = kx?
Unit Rates/Unit Rates with Fractions

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
The constant of proportionality.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify a complex fraction?
Back
To simplify a complex fraction, multiply the numerator and denominator by the least common denominator (LCD) of the fractions involved.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If four pounds of bananas cost $6, how do you find the cost per pound?
Back
Divide the total cost by the number of pounds: $6 ÷ 4 = $1.50 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate from a total cost and quantity?
Back
Divide the total cost by the quantity to find the cost per unit.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola?
Back
$1.25 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Total Cost.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit rates with Fractions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates with Fractions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade