Write the linear inequality in standard form for this situation:
Ms. Savva is ordering pizzas and breadsticks for a school party and has a budget of no more than $81. An order of breadsticks costs $7 and a pizza costs $13.
Linear Inequality Word Problems and Solutions with Two Variables
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write the linear inequality in standard form for this situation:
Ms. Savva is ordering pizzas and breadsticks for a school party and has a budget of no more than $81. An order of breadsticks costs $7 and a pizza costs $13.
7x + 13y < 81
7x + 13y ≥ 81
7x + 13y ≤ 81
7x + 13y > 81
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write the linear inequality in standard form for this situation:
The CRHS science department can spend no more than $2700 on textbooks this year. The department needs to buy both Biology text books, which cost $57 each, and Chemistry textbooks, which cost $72 each.
57x + 72y ≥ 2700
57x + 72y > 2700
57x + 72y < 2700
57x + 72y ≤ 2700
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write the linear inequality in standard form for this situation:
A landscaping business is purchasing plants from a nursery to finish a project. It will cost $14 each to buy each tree and $5 each to buy each bush. The landscaper wishes to keep the spending under $1000.
14x + 5y ≥ 1000
14x + 5y < 1000
14x + 5y ≤ 1000
14x + 5y > 1000
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write the linear inequality in standard form for this situation:
In order to raise money to attend upcoming competitions, the Math Pentathlon team is selling apple cider and hot chocolate. They hope to make at least $240 by selling hot chocolate for $1 a glass and hot apple cider for $2 a glass.
x + 2y < 240
x + 2y > 240
x + 2y ≤ 240
x + 2y ≥ 240
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write the linear inequality in standard form for this situation:
The manager of an electronics store projects that the store should achieve more than $21,000 in revenue from TVs and DVD players every day in order to remain profitable. Tvs sell for $225 and DVD players sell for $175.
225x +175y ≤ 21,000
225x +175y ≥ 21,000
225x +175y < 21,000
225x +175y > 21,000
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Johnny earns $15 per hour for dog walking. He wants to earn at least $105 to buy a new bike. Which inequality represents how long Johnny needs to work to afford his new bike?
15h ≤ 105
15h > 105
15h < 105
15h ≥ 105
10 questions
Inequality Practical Problem with Two Variables
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Linear Inequalities Situation
Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Solving Systems of Linear Inequality Word Problems
Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Inequalities With Two Variables Word Problems
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Create Linear Inequalities Word Problems
Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Linear Inequality Word Problems
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Inequalities in Two Variables Word Problems
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Linear Inequality with Two Variables Word Problems
Quiz
•
8th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions
Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review
Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review
Quiz
•
7th Grade
37 questions
Math 8 SOL Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
8th Unit 8 : Unit Review Game
Quiz
•
8th Grade
12 questions
Pythagorean Theorem
Quiz
•
8th Grade
20 questions
summer trivia
Quiz
•
8th Grade
17 questions
Logos!
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Two-Step Equations
Quiz
•
8th Grade
13 questions
Simplifying Radicals
Quiz
•
8th Grade