Ratios Rates and Unit Rates Double Number Lines

Ratios Rates and Unit Rates Double Number Lines

6th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

15 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th Grade

14 Qs

Ratios and rates

Ratios and rates

5th - 6th Grade

14 Qs

Ratios and Rates Unit Review

Ratios and Rates Unit Review

6th Grade

21 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

6th - 7th Grade

20 Qs

Rates Review

Rates Review

6th Grade

18 Qs

Speed Calculations

Speed Calculations

6th Grade

16 Qs

Ratios Rates and Unit Rates Double Number Lines

Ratios Rates and Unit Rates Double Number Lines

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

In a fruit basket there are 5 apples, 7 pears and 10 bananas. What is the ratio of bananas to total fruit in simplest form?

10:12

22:10

5:11

11:5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Andre ran 2 kilometers in 15 minutes, and Jada ran 3 kilometers in 20 minutes. Both ran at a constant speed. Did they run at the same rate?

No, Jada ran faster - 6 kilometers in 40 minutes.

No Andre ran faster- 6 kilometers in 45 minutes

yes, they ran at the same speed - 1.33 km per minute

Yes, they ran the same speed - .15km per minute

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The ratio of red paint to yellow paint in a mixture is shown in the double number line above. How many teaspoons of yellow paint are in 4 batches?

20

4

12

15

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which numbers come next on the double number line?

Sugar: 12

Flour: 8

Sugar: 12

Flour: 18

Sugar: 8

Flour: 12

I have no idea!

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Marsha can run 25 meters in 10 seconds, how far can she run in 1 second?

1 meter

10 meters

250 meters

2.5 meters

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 9 avocados cost $5, how much do 18 avocados cost?

$2.50

$20

$10

$15

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Owen uses 3 scoops of chocholate per cup of milk and Riley uses 4 scoops of chocholate for evey 2 cups of milk.

How does Owen's and Riley's choc milk compare in taste?

Select all that apply.

Owen's has a stronger chocolate taste.

Riley's has a stronger chocolate taste.

They taste the same

Owen's has less chocolate taste.

Riley's has less chocolate taste.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?