Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit price?

Back

To calculate the unit price, divide the total price of the item by the number of units (e.g., pounds, liters) it contains. This helps determine the cost per unit.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Luke can paint 91 portraits in 7 weeks, how many portraits does he paint each week?

Back

13 portraits per week.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which bag of dog food has the lowest price per pound if the prices are: 40 lb bag for $40, 20 lb bag for $30, 10 lb bag for $20, and 8 lb bag for $16?

Back

20 lb bag.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy: a 3-pound bag of candy for $6.04 or a 9-pound bag for $18.45?

Back

The 3-pound bag.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

Back

$12.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Nate biked 54 miles in 4.5 hours. What was Nate's average speed in miles per hour?

Back

12 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?