Formative 2.E Review

Formative 2.E Review

9th - 12th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Slope and Rate

Slope and Rate

7th - 9th Grade

21 Qs

Bell Work 2/21

Bell Work 2/21

7th Grade - University

14 Qs

Creating Linear Equations, Inequalities, and Systems

Creating Linear Equations, Inequalities, and Systems

9th - 10th Grade

18 Qs

Conversions

Conversions

9th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Conversions

Ratios, Rates, and Conversions

7th - 9th Grade

16 Qs

Proportional Constant & Unit Rates

Proportional Constant & Unit Rates

8th - 9th Grade

20 Qs

Rates, Ratio, and unit conversions

Rates, Ratio, and unit conversions

7th - 9th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, & Conversions

Ratios, Rates, & Conversions

7th - 9th Grade

15 Qs

Formative 2.E Review

Formative 2.E Review

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 5.MD.A.1, 6.NS.A.1

+8

Standards-aligned

Created by

TJ Colling

Used 19+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Lydia charged Wyatt $3.00 for a dozen eggs. What is the cost per egg?

$3 per egg

$1 per egg

$0.50 per egg

$0.25 per egg

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Costco charges $90 for 4 Apple gift cards (valued at $25 each). What is the price per gift card?

$20 per gift card

$22.50 per gift card

$25 per gift card

$27.50 per gift card

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A 5 pack of pencils cost $1. What is the cost per pencil?

$1 per pencil

$0.50 per pencil

$0.20 per pencil

$0.05 per pencil

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Target charges $2.50 for a 12 pack of Coke, Walmart charges $4.79 for a 24 pack of Coke, and Costco charges $6.99 for a 30 pack of Coke. What is the price for a can of Coke at Target?

$0.20 per can

$0.21 per can

$0.23 per can

Cannot be determined by the given information

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Target charges $2.50 for a 12 pack of Coke, Walmart charges $4.79 for a 24 pack of Coke, and Costco charges $6.99 for a 30 pack of Coke. What is the price for a can of Coke at Walmart?

$0.20 per can

$0.21 per can

$0.23 per can

Cannot be determined by the given information

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Target charges $2.50 for a 12 pack of Coke, Walmart charges $4.79 for a 24 pack of Coke, and Costco charges $6.99 for a 30 pack of Coke. What is the price for a can of Coke at Costco?

$0.20 per can

$0.21 per can

$0.23 per can

Cannot be determined by the given information

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Target charges $2.50 for a 12 pack of Coke, Walmart charges $4.79 for a 24 pack of Coke, and Costco charges $6.99 for a 30 pack of Coke. What store offers the better deal per can?

Target

Walmart

Costco

Cannot be determined by the given information

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?